Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výročí 100 let prvního automobilu v Českých zemích

2. 9. 1993

V roce 1893 dovezl do Liberce textilní průmyslník baron Theodor von Liebieg automobil Benz typ Victoria od Karla Benze z Mannheimu.
Byl to první automobil na území Českých zemí. A bylo to právě v Liberci, ne v Praze, Brně, Ostravě nebo průmyslové Plzni. Byla to důležitá historická událost, kterou Liberci nikdo nevezme. Fenomén automobilismu na našem území začal právě u nás v Liberci!
Theodoru Liebiegovi byl po zkušební jízdě vydán magistrátem i první řidičský průkaz
v Českých zemích.
Oslavy 100 let automobilu v Českých zemích byly pořádány ve dnech 1.- 4. září 1993. Organizátorem byl náš autoklub. Spolupracoval s námi Veteran Car Club NISA. Oslavy byly pojaty ve velkém rozsahu, neboť se nám podařilo získat jako hlavního sponzora firmu Mercedes-Benz ze Stuttgartu, která poskytla finanční prostředky ve výši 1 million korun.
První den byl příjezd účastníků – celkem ca 70 automobilů a motocyklů – a jejich ubytování.
Druhý den začal společným příjezdem účastníků z autokempu před libereckou radnici, kde byli přivítání primátorem města a presidentem Autoklubu České republiky. Byla rovněž odhalena pamětní deska k této historické události, která je nyní umístěna na Liebiegově zámečku. Následoval start soutěžní jízdy naším krajem. Večer se uskutečnila vernisáž výstavy „100 let automobilu“ v Severočeském muzeu. Zde byla mimo jiné i 4 veteránská vozidla zapůjčená z Národního technického muzea v Praze. Mezi nimi byl i původní vůz Benz-Victoria Theodora Liebiega.
Třetí den se jel závod do vrchu o „Cenu primátora města Liberce“ z Harcova na sídliště Kunratice. Večer proběhl v Domě kultury slavnostní galavečer s hudbou a předáním cen vítězům jednotlivých soutěží. Celých oslav se zúčastnili i vnuk a vnučka Theodora Liebiega.
Průběh oslav byl zdokumentován mnoha fotografiemi a videonahrávkou trvající 40 minut. Byla vydána rovněž brožura o prvním automobilu u nás i jeho následných cestách
a další automobilové činnosti Theodora Liebiega. Theodor Liebieg byl také předsedou autoklubu v Liberci, později jeho čestným předsedou. Zároveň byl členem direktoriátu rakouského autoklubu. Na organizaci akce se aktivně zúčastnilo asi 30 našich členů.
Oslavou 100letého výročí jsme potvrdili přední postavení Liberce v oblasti automobilismu v Čechách.