Jdi na obsah Jdi na menu
 


První automobil v Českých zemích

3. 3. 2018

Je již všeobecně známo, že první automobil do Českých zemí přivezl baron Theodor von Liebieg z Liberce v roce 1893. Kdo byl tento člověk? Pokud by si někdo představoval nějakého starého tlustého barona tak by se velice mýlil. Theodor Liebieg sdědil titul po otci, který ho obdržel od císaře za mimořádné výsledky při budování jeho textilního imperia. Otec však v 51 letech náhle zemřel a vedení více než 14 podniků padá na jeho syna, kterému zpočátku pomáhají jeho dva strýcové. Liebiegovi bylo 18 let! Byl to mladý energický štíhlý muž.

Dne 31. října 1893 navštívil továrníka Karla Bemze v Mannheimu a na rozdíl od váhavých zájemců se po čtvrthodině rozhodl automobil Benz Viktoria zakoupit. Tento vůz mu byl doručen vlakem v prosinci. Problém na celnici, kde nebyla žádná kolonka „automobil“ se nakonec vyřešil proclením jako kočár bez oje a 200 kg plynový motor. V celém Rakousko-Uhersku v té době byly totiž pouze dva automobily. Jeden parní vůz ve Vídni a Benzova motorová tříkolka v Bregenzu.

Problém ovšem nastal ve městě. Lidé se hlučného auta báli a plašili se koně. Nakonec byla provedena zkušební jízda po dnešních ulicích Moskevská, Pražská a Revoluční a Liebieg obdržel od magistrátu povolení pro provoz vozidla, což byl první řidičský průkaz v Českých zemích.

A tímto započala historická etapa Liebiega jako motoristy, závodníka, propagátora a činovníka motoristického hnutí. Byl to člověk s mimořádnou vizí do budoucnosti. Jeho význam v dějinách motorismu je stále ještě nedoceněn. Proto se rozhodl náš Autoklub Liberec jako následník druhého nejstaršího autoklubu v Českých zemích a jehož byl Liebieg čestným předsedou (založen v roce 1905) uspořádat ve spolupráci s dalšími kluby vzpomínkovou jízdu „125 let prvního automobilu v Čechách“.

Jízda bude uspořádána v sobotu 8. září 2018. Informace, přihlášky a propozice uvedeme následně po upřesnění potřebných náležitostí, na kterých pracujeme.