Jdi na obsah Jdi na menu
 


Paní Linser v Liberci

28. 10. 2018

Paní Angelika Linser je vnučkou Rudolfa Linsera, který na jaře roku 1906 zkonstruoval a vyrobil první automobil v Liberci. Zároveň je pravnučkou Christiana Linsera, zakladatele firmy v roce 1858. Paní Linser je správkyní odkazu Christiana a Rudolfa Linserových.

Paní Linser přijala pozvání na naši akci „125 let automobilu v Čechách“a pobývala s manželem v Liberci ve dnech 5. až 9. září letošního roku.

V Liberci byla poprvé a velice se těšila. Ve spolupráci s Technickým muzeem v Liberci jsme pro hosty připravili bohatý program. Prohlédli si zbytek jejich továrny v Barvířské ulici a bývalou slévárnu LIAZu v Ostašově, navštívili Muzeum požární techniky v Chrastavě kde shlédli 4 stříkačky Linser. Navštívili Okresní archiv a Technické muzeum. Byli slavnostně přijati vedením města, navštívili i Ještěd.

V sobotu 8. září absolvovali naši jízdu ve voze Tatra 52 z roku 1930 s manželi Schmidtovými. Z pobytu v Liberci byli nadšeni. Jsou to velice milí, příjemní a skromní lidé. Vyjádřili se, že se určitě vrátí. Jejich rod je z Tyrolska, žijí v Innsbrucku.

Historie významné firmy Christian Linser v Liberci není nikde systematicky podchycena. Jednalo se původně o slévárnu barevných kovů, následně firma vyráběla i hasičské stříkačky, velké armatury pro jizerskohorské přehrady, jízdní kola, motorová kola a od roku 1902 motocykly pod značkou Zeus. Ještě v roce 1906 prodala firma výrobu automobilů Theodoru Liebiegovi, který zde pokračoval výrobou pod značkou RAF než výrobu následně přestěhoval do nové továrny v Ostašově. Výroba motocyklů byla ukončena v roce 1909. Firma však nadále vyráběla díly pro auta a pracovala jako slévárna a byla významnou strojírenskou firmou. Činnost ukončila v roce 1934. Po svém vzniku se podílela na největším rozvoji Liberce, to je ve 2. pololetí 19. století.

Foto viz ve Fotoalbu.