Jdi na obsah Jdi na menu
 


110let výroby automobilů Linser v Liberci

V sobotu 1. října se v Liberci uskutečnila vzpomínková jízda autoveteránů k připomenutí 110. výročí výroby prvního automobilu v Liberci. Jednalo se o značku Linser. Christian Linser, rodák z Tyrolska, začal vyrábět ve své dílně v roce 1902 motocykly a v roce 1906 představil na 6. Mezinárodním autosalonu ve Vídni svůj první automobil. Jednalo se o první čtyřválec v tehdejším Rakousko – Uhersku. Vodou chlazený čtyřtaktní agregát o objemu 1640 cm3 disponoval výkonem 12 k a mimo zapalování, které dodal Bosch, pocházel kompletně z Linserovy továrny. V následujícím roce však výrobu automobilů vzhledem k vysokým nákladům ukončil.

Jeho činnost je neprávem opomíjena. Pro naše město byl významným podnikatelem. Kolik měst v Česku, v Evropě nebo i na světě se může pochlubit skutečností, že již v roce 1906 se tam vyráběly automobily.

Vzpomínkové jízdy se zúčastnilo 51 účastníků. Start byl u Severočeského muzea odkud se jelo do Motomuzea v Borku a potom zpět do autokempu v Liberci. Setkání organizoval Veteran Car Club Nisa spolu s Autoklubem Liberec. Počasí bylo hezké a všichni účastníci byli spokojeni. Každý účastník obdržel plaketu a pamětní list.